Ticaret Savaşında Yeni Perde! Google Huawei’nin Android Lisansını Durdurdu

Ticaret Savaşında Yeni Perde! Google Huawei’nin Android Lisansını Durdurdu

ABD Hükümetinin Huawei’yi kara listeye almasından sonra Google, Çinli teknoloji üreticisinin Android lisansını durdurdu.

Trump yönetiminin Çin’e karşı getirdiği yaptırımlar artıyor. Çinli teknoloji devi Huawei ile ABD Hükümeti arasındaki kriz her geçen gün büyüyor, iş gittikçe daha büyük bir ticaret savaşına dönüşüyor.

Reuters’ın son dakika haberine göre Google, Huawei’nin Android lisansını ve Google ürünlerine erişimini durdurdu. The Verge’in ulaştığı Google sözcüsü yaptığı açıklamada bu kararın “ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’yi kara listeye almasından dolayı uygulandığını” belirtiyor. Bu ticari kara listede ABD Hükümeti, onay alınmadan teknoloji satışı yapılamayacak şirketleri sıralıyor ve artık bu listede Huawei de var.

Bu karar Huawei‘nin yeni telefonlarında Android işletim sisteminin kullanımını, Google Play, Youtubeve diğer Google ürünlerine erişimini engelleyecek. Huawei sadece Android’in açık kaynaklı versiyonunu kullanabilecek ancak Google‘a özel ürünlere ulaşamayacak.

Hali hazırda kullanımda olan Huawei cihazları Android ve Google Play kullanmaya devam edecek ancak muhtemelen yeni güncellemeleri alamayacaklar. Tüm bu yaptırımlar Çinli şirketinin Çin dışındaki operasyonlarına ciddi darbe vurabilir.

Huawei, ABD Hükümetinin tüm suçlamalarına karşın, Çin Hükümetine bilgi sızdırmak gibi bir amaçlarının olmadığını, bunu yapacak bir arka kapılarının bulunmadığını uzun süredir ısrarla ifade ediyor. Ancak bu zamana kadar ABD Hükümetini ikna etmeyi başaramadı.

Google‘ın bu kararı Huawei‘nin mobil cihaz yatırımlarını nasıl etkileyecek göreceğiz. Ancak belirtmekte fayda var; bu yasak riskini önceden fark eden Huawei, bir B planı çerçevesinde kendi işletim sistemini geliştirdiğini kısa süre önce açıklamıştı.